Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się Zaloguj się
www.magazynpilkarski.pl Piłka nożna

Piłka nożna i bieganie

Poniedziałek, 23 Marzec 2015 11:54
Piłka nożna i bieganie

W nowoczesnym futbolu ważne jest, aby każdy zawodnik przebywając na boisku poruszał się po, nim. Wielu trenerów uczuło swoich piłkarzy, aby nie stali w miejscu i ciągle szukali gry. Taka taktyka pozwala na przejęcie inicjatywy podczas meczu.


Według danych statystycznych zawodnik podczas spotkania może przebiec na boisku nawet 10 kilometrów. U piłkarzy, którzy pełnią rolę rozgrywających, ten wynik może się zwiększyć. Właśnie dlatego w przygotowaniach przedsezonowych każdy trener zespołu kładzie nacisk na poprawę kondycji swoich piłkarzy. Ważne jest, aby każdy piłkarz przebywający na boisku potrafił wytrzymać 90. minutowe spotkanie nawet w bardzo szybkim tempie. Utrudnieniem może być ich specjalistyczne wyposażenie, czyli buty piłkarskie.

 

 

Każdy szanujący się biegacz ma wyspecjalizowane buty do biegania. Różne obuwie piłkarskie - kolekcje noszą jednak piłkarze. Mają one za zadanie polepszyć przyczepność zawodnika na boisku. Granie w butach z płaską podeszwą spowoduje ślizgania się piłkarza, a co się z tym wiąże, nieefektywną grę. Najlepsi zawodnicy w szczególności upodobali sobie sprzęt z firmy Nike.

 

 

Czasami pod koniec trudnego meczu zawodnik musi znaleźć w sobie jeszcze odrobinę siły i zerwać się do sprintu. Taki bieg na maksa w samej końcówce spotkania jest bardzo kontuzjogenny.Właśnie dlatego trening takiego zawodowego piłkarza zdecydowanie się różni od przygotowań biegaczy.

 

 

Wielu uważa, że piłkarza nie są aż tak narażeni na pokonywanie długich dystansów. Zawodnik porusza się po boisku o wymiarach długości 90 - 120 metrów i o szerokości od 50 do 80 metrów. Przede wszystkim podczas meczu piłkarz truchta, jest do tego zmuszony, aby ciągle pokazywać się swoim partnerom. Często też zdarzają się normalne biegi i buty piłkarskie również są do tego przystosowane. Zawodnik, wtedy musi przebiec z jednego końca boiska na drugi. Tak zwani skrzydłowi muszą także zmaga się ze sprintami. Często wzdłuż krawędzi bocznej ścigają się z obrońcami drużyny przeciwnej po piłkę, najczęściej marki Nike.

 

 

Profesjonalnego piłkarza nie można porównać do typowego biegacza. Osoba uprawiająca jogging przeważnie biegnie swoim stałym tempie. Zawodnik podczas meczu nie tylko sobie truchta, ale również musi podjąć się długiego biegu oraz sprintu. Jeżeli trenerowi leży na sercu los swoich piłkarzy powinien przed sezonem przygotować ich do takich wyczynów.


Zagraj w nową zabawę typerską. Powalcz o konsolę i gry piłkarskie!


 

 

Pozostałe aktualności
Futbol polski

Redakcja Magazynu Piłkarskiego